عبارت قسمت
[۱] [۲] [۳] تعداد كل:۱۱۳

رديف عنوان
  ۱   مادرم نماز نميخواند، ولي به مجالس روضه ميرود. وسواس شديدي دارد. اصلاً براي ما غذايي درست نميكند و فحش و ناسزا ميگويد. در اجتماع خوب است، ولي در منزل اخلاق بدي دارد.  
  ۲   چرا زماني كه انسان در مسير عبادت قرار دارد، به جاي اين كه حالت معنوي او تقويت شود، بيشتر وسواسي مي شود و در وضو و نماز شك او زياد مي شود؟  
  ۳   چه كار كنيم تا جوانان ما خودشان نماز بخوانند بدون اين كه پدر و مادر توصيه اي داشته باشند؟  
  ۴   خواهر من نمازش را خيلي سريع مي خاند. هر چه با او صحبت مي كنم، قبول نمي كند و به توصيه هايم ترتيب اثر نمي دهد. من به عنوان وظيفة امر به معروف و نهي از منكر بارها سعي كرده ام به او تذكّر دهم، ولي در او تأثير نكرده است. لطفاً مرا راهنمايي كنيد تا بتوانم روشي اتخاذ كنم تا او قبول كند.  
  ۵   آيا مردگان در آن دنيا بر اعمال ما واقف اند؟ وقتي دعاي آمرزش و يا ركعتي نماز براي آرامش روحشان مي خوانيم، آن ها مي فهمند كه از طرف چه كسي برايشان طلب بخشش شده است؟  
  ۶   آيا مي توان اثبات كرد كه دعا و يا نماز هر عبادتي شيرين و فرح زا است؟  
  ۷   اگر كسي روحاني و طلبه اي را به هر جهت قبول نداشته باشد، ايا مي تواند پشت سر او نماز بخواند يا بايد فرادي به جا آورد؟  
  ۸   چه كاري كنيم كه از وسواس در وضو و نماز نجات يابيم؟  
  ۹   امام خميني در تحرير الوسيله، ج 1،ص 189 مي فرمايد: شيردادن بچه در نماز موالات را به هم نمي زند كمي راجع به اين مطلب شرح بدهيد.  
  ۱۰   بعد از نمازهاي واجب بهتر است چه نمازي خوانده شود؟  
  ۱۱   لطفاً آيهاي به من تعليم دهيد كه سفارش شده بعد از نمازهاي واجب خوانده شود.  
  ۱۲   اگر خانواده كسي اعتقادات كم رنگي دارند. (به طور مثال از انجام واجباتي چون نمازخودداري مي كنند) آن شخص چگونه بايد با افراد خانواده برخورد كند؟ حال آن كه امر به معروف و نهي از منكر تأثيري نخواهد داشت ؟!  
  ۱۳   زماني كه بخوانيم نماز بخوانيم ولي نمي دانيم وقت نماز شده يا نه و وسيلهاي مثل تلويزيون يا راديو در دسترس نيست، آيا بايد نماز را بخوانيم و اگر خوانديم صحيح است؟ اگر بدانيم در ساعت مشخص وقت نماز است و ما در همان ساعت نماز بخوانيم و بعد از چند روز بفهميم كه چند دقيقه بعد از آن ساعت وقت نماز شده بود، نماز ما صحيح است يا بايد قضاي آن را به جا آوريم؟  
  ۱۴   اگر يك نوار در مورد نماز كه چند بار جملات را تكرار كرده است داريد، برايم ارسال نماييد.  
  ۱۵   نماز عيد سعيد فطر را چگونه مي خوانند؟  
  ۱۶   انسان دوست دارد براي نماز، درس و سحر خيز باشد چه كاري براي سحرخيزي و عادت به آن ميتوان انجام داد؟  
  ۱۷   با توجه به خروج انسانيت آيا افرادي كه پيشنماز هستند يا در زمينههاي ديني تبليغ ميكنند، اما معتاد هستند، ميتوانيم حرف آنها را قبول كنيم؟  
  ۱۸   چرا نميتوان نماز را به زبان مادري قرائت نمود؟ چرا نميتوان با زبان مادري از خدا تشكر كرد؟  
  ۱۹   با وجود اين كه نماز، دعا و ذكر زيادي در طول شبانه روز انجام ميدهم، ولي گاهي اوقات اين احساس در من ايجاد ميشود كه خيلي از خداوند فاصله دارم، لطفاً راهنماييام كنيد؟  
  ۲۰   مُهر سيّد الشّهدا را وقتي نميشود با آن نماز خواند جرم روي آن را گرفته چه بايد كرد؟  
  ۲۱   يكي از فرزندان اينجانب متولد قروه ميباشد. يكسال بعد از تولد به سنندج مهاجرت كرديم. فرزند دوم متولد سنندج است. آيا سنندج براي فرزندان وطن يا وطن دوم حساب ميشود؟ آنها نيز مانند خودمان نماز ميخوانند.  
  ۲۲   اينجانبت از اهالي شهرستان قروه، مدت سيزده سال است كه در سنندج مشغول به كار هستم و به همين خاطر در اين شهر زندگي ميكنم، ولي اين شهر را به عنوان وطن انتخاب نكردم. اگر كمتر از ده روز در اين شهر باشم، نمازم را شكسته ميخوانم و بعضي مواقع در طول يك ماه چند بار به قروه ميروم و ميآيم. تكليف كارم چيست؟ بعضي ميگويند نظر حضرت آيت الله فاضل لنكراني تغيير كرده است؟  
  ۲۳   آيا ريا نماز را باطل ميكند؟ وسواسي گناهش چقدر است؟  
  ۲۴   پسر عموهاي من كه اهل نماز نيستند، هر ساله هنگام عيد كه به منزل ما ميآيند، با ما دست ميدهند و ما مجبور ميشويم اين كار را بكنيم. به جهت خصوصيات اخلاقيشان نميتوانيم به آنها بگوييم اين كار گناه است، چون در جمع ميخندند و اعتقاداتمان را به باد مسخره ميگيرند. آيا براي كساني كه خود استاد دانشگاهاند، آيا هشدار دادن لازم است؟  
  ۲۵   دلائل نماز ميّت چيست؟  
  ۲۶   ركن يا مفاهيمي از حركات و گفتا نماز ذكر نماييد كه منجر به كشف علم شده باشد.  
  ۲۷   نمازم را با حال نميخوانم! چه بايد بكنم!  
  ۲۸   دربارة نماز چند كتاب معرفي كنيد.  
  ۲۹   در تصميم گيري مشكل دارم و به طور قطع هميشه نمي توانم تصميم بگيرم، مثلاً تصميم براي نماز به موقع، در ضمن مقداري وسواس فكري دارم.  
  ۳۰   نماز جاحت چگونه نمازي است و در چه موقعي بايد آن را خواند؟  
  ۳۱   نماز ميّت را توضيح دهيد.  
  ۳۲   ذكر ها و دعاهاي فراوان به عنوان تعقيبات نمازهاي واجب وارد شده است. آيا بايد همة آن ها را انجام دهيم يا مي توان به برخي اكتفا كرد؟  
  ۳۳   كساني كه مسنّ هستند و نمازشان را اشتباه مي خوانند آيا لازم است به آنان هشدار دهيم؟ اگر به آنان بگويم، بعد از مدتي يادشان مي رود،آيا واقعاً لازم و ضروري است به آنان بگوييم؟  
  ۳۴   مادرم قبل از اين كه وفات كند در يك برهه دچار اختلاف حواس بود. نماز نمي خواند و به مقدسات دشنام مي داد. آيا گناهاي به نام ايشان ثبت شده است؟  
  ۳۵   مگر شب و روز چه فرقي با هم دارند كه ما از شب و سياهي احساس ترس مي كنيم ولي نمازي كه در شب مي خوانيم احساس بهتري داريم؟  
  ۳۶   پوشيدن كاپشن هاي چرم كه در داخل كشور تهيه و توليد مي گردد هنگام نماز اشكال شرعي دارد؟  
  ۳۷   محصل هيجده ساله اي هستم كه عدم اجابت دعايم موجب بدبيني و نا اميدي و پريشاني شده ونسبت به نماز مرا بي اعتنا كرده است . از اين مشكل به شدت رنج مي برم . مرا راهنمايي كنيد.  
  ۳۸   چگونه مي توان در نماز دچار حواس پرتي نشد؟  
  ۳۹   اگر كسي فوت شد, آيا مي توان با خواندن دعا و نماز و فاتحه و يا صدقه دادن كمكي به او كرد؟  
  ۴۰   شخصي صبح از خواب بيدار مي شود و نمي داند خورشيد طلوع كرده يا نه ؟ شرايط تحقيق هم وجود ندارد. بگوييد نمازش را با چه نيتي بخواند؟  
  ۴۱   لطفاً سلام هايي را كه بعد از پايان نماز, در سه جهت گفته مي شود, به طور كامل براي من بنويسيد.  
  ۴۲   باقي بر حضرت امام خميني و در مسائل جديد مقلد آيت ا... مكارم شيرازي هستم . لطفاً به سؤالاتم پاسخ دهيد: اگر كسي در نماز سه ركعتي , چندين بار شك كند, چه بايد بكند؟  
  ۴۳   در يك مدرسه شبانه روزي مربي بودم. يكي از سرپرستهاي مدرسه نسبت به نماز بي اهميت بود و با يك پسر دوست بود. وقتي مسئولان اداره از من جويا شدند، من واقعيت را گفتم و آنان او را از سرپرستي مدرسه بركنار كردند. حالا احساس گناه ميكنم. آيا لازم است از او حلاليّت بطلبم؟  
  ۴۴   وقتي كه نماز ميخوانم نميتوانم حواسم را جمع كنم. چكار كنم؟  
  ۴۵   پدر و مادر و برادر هايم اهل نماز نيستند و به هيچ اصلي پاي بندي نميباشند. حرفهاي من در آنها تأثير ندارد، بلكه موجب تحقير من مي شوند. ناهماهنگي فكري و عملي و مشكلات خانوادگي عصبيام كرده است. لطفاً راهنماييم كنيد آيا هر گاه سؤالي داشتم، مي توانم با شما مكاتبه نمايم؟  
  ۴۶   چگونه نماز به دوري از گناه و كاهش جرم و جنايت مي انجامد؟  
  ۴۷   سعي من بر اين است كه نمازهايم را به موقع و در وقت خود بخوانم . بعضي مواقع هم نمي خوانم . دراين حالت از خودم بدم مي آيد. لطفاً مرا در اين زمينه ياري كنيد.  
  ۴۸   تفاوت غروب و مغرب را بيان كنيد. آيا پايان وقت نماز عصر, غروب است يا مغرب ؟  
  ۴۹   اينجانب شانزده ساله هستم و احساس مي كنم حالتي در من ايجاد شده كه نمي توانم نماز و عبادت خوبي داشته باشم و همواره در فكر و خيال هاي نفس اماره , روز را به شب مي رسانم . خواهشمندم مرا راهنمايي كنيدتا از اين حالت نامناسب رهايي يابم .  
  ۵۰   نقش نماز در اصلاحات فرهنگي , سياسي , اجتماعي و... چيست ؟