عبارت قسمت
تعداد كل:۱۵

رديف عنوان
  ۱   آيا در آن جهان از عبادت ،نماز و ازدواج و فرزند خبري است؟  
  ۲   زني 27 ساله هستم كه شش سال است ازدواج كرده و داراي دختري سه ساله هستم. همسرم كارمند مي باشد و اختلاف سني ما پنج سال است. شوهر با خانواده ام مشكل دارد. ايشان اهل نماز نيست و اعتقادات ضعيفي دارد و سيگاري است و گاهي مشروب مي خورد. دولت دارد تنها باشد و با دوستانش بيرون برود. وقتي مخالفت كردم، بند انگشت مرا شكست. تصميم گرفتم از او جدا شوم، ولي فكر مي كنم به او علاقه دارم. آيا مي توانم زندگي ام را سرو سامان دهم يا طلاق به صلاح من است؟  
  ۳   با شوهرم تفاهم زيادي داريم. پنج ماه از ازدواج ما ميگذرد. دو يا سه ماهه اوّل ايشان نماز ميخواند، ولي دو ماه است كه نماز را ترك كرده است. همه او را به پاكي ميشناسند و واقعاً چنين است. از اين رو او را بسيار دوست دارم. ميترسم نماز نخواندن او باعث دلسردي من شود. ميگويد به من نميتواني زور بگويي و وادار به نماز كني. خواهشمندم مرا راهنمايي كنيد.  
  ۴   يا توجه به اين كه دختري 19 سالهام، آيا سن من براي ازدواج دير است؟ - آيا خواستن يك مرد متين و نماز خوان  
  ۵   به فردي قول ازدواج دادهام اما پيش از عقد متوجه شدم كه اعتقاداتش با من تفاوت دارد. او به احكام و قوانين اسلام بي توجه است. به نماز و رعايت حلال و حرام در مال بي اعتنا است. به راحتي دروغ ميگويد و شركت در عزاداري امام حسين (ع) و گريه بر حضرت را موجب تأثير رواني منفي ميداند. به نوارهاي مبتذل گوش ميدهد آيا شرعاً موظفم به قولي كه به او دادهام عمل كنم ؟  
  ۶   زندگي برايم سياه , بي تحرك و بي معنا است و از استمرار پوچي و بيهودگي آن دلزده شدم . تداوم پريشاني و افسردگي و نااميدي مرا به مبتلا ساخته و اموري همانند تفريح , وضو, نماز و قرآن خواندن نيز مشكلم را حل نمي كند. هيچ سرگرمي و هم صحبتي ندارم , اما از ازدواج هم متنفرم ; زيرا نود درصدمشكلاتم از ناحيه مردان است . لطفا مرا راهنمايي كنيد.  
  ۷   اگر دختر نخواهد ازدواج كند و در خانه پدري بماند و پدر هم راضي نباشد، غذاهايي كه پدر به دختر دهد، حرام است؟ آيا نمازش در خانه پدر باطل است؟  
  ۸   در چه صورتي طلاق مبغوضترين حكم حلال است؟ جواني متدين با دختري ظاهراً نماز خوان ازدواج ميكند، اما بعد مطلع ميشود زنش داراي فساد اخلاقي و انحراف بوده و بعد از عقد اصلح نشده و اشتهار به فساد دارد، و خانوانده او ناصالح هستند با اوصافي كه ذكر شد، آيا طلاق اين زن جايز است؟ توضيح دهيد.  
  ۹   كودكي كه براي عمره مفرده مُحرم شده است، بايد طواف نساء و نماز آن را به جا آورد؟ چنان چهانجام ندهد، آيا ميتواند ازدواج كند؟  
  ۱۰   با رعايت شرايط استجابت دعا، در شب قدر، در هنگام نماز و راز و نياز و با اشك چشم و نذر و توسل از خدا خواسته ام مشكل ازدواجم را حل كند، ولي مستجاب نشد. همة درها را به روي خود بسته مي بينم و نگران و نا اميد از آيندة خويش هستم. خواهش مي كنم مرا راهنمايي كنيدو علت تأخير ازدواج و استجابت دعايم را بيان كنيد.  
  ۱۱   وقتي دختر يا پسري ازدواج مي كند و از نزد خانواده اش به شهر ديگري كوچ مي كند, وقتي به شهرپدري خود براي ديد و بازديد كم تر از ده روز بر مي گردد, نمازش شكسته است ؟  
  ۱۲   از اول ازدواج شوهرم مردي نماز خوان بوده حتي در طي زندگي سفر حج رفته ولي چند سال است نماز را مرتب نمي خواند و همين باعث شده كه بچهها چون پسر هستند راه پدر را ادامه داده و نماز را نخوانند آيا از نظر شرعي زندگي با اين مرد اشكال دارد يا خير؟ در ضمن به ترياك و سيگار هم معتاد است؟  
  ۱۳   دختري هستم 20 ساله كه در شهر چرمهين اصفهان زندگي مي كنم در اين شهر دخترها بايد تا قبل از 18 سالگي ازدواج كنند و من هنوز ازدواج نكرده ام وخانواده خيلي به من نيش و كنايه مي زنند كه كوچكتر از تو ازدواج كرده و تو هنوز ازدواج نكرده اي لطفا من را راهنمايي كنيد كه چه كنم و همچنين به خانواده ها توصيه كنيد كه اين طور برخورد نكنند و همچنين در نماز اصلاً حواسم جمع نيست بگوييد كه چه كار كنم. به آقاي خامنه اي بگوييد كه به مشكلات ازدواج شهر چرمهين هم توجهي داشته باشند.  
  ۱۴   جواني هستم 21 ساله، بسيجي و بچه هيئتي هستم و در تمام مراسمات مذهبي، نماز جماعت و... شركت ميكنم. مشكل من اين است كه وقتي در جامعه و خيابان ميروم و وضع بد ظاهري خانمها را ميبينم نميتوانم جلوي چشمم را بگيرم و مرتكب گناه ميشوم. البته هميشه بعد از مدتي از كار خود پشيمان ميشوم و در اين مورد ضعف دارم و شرايط ازدواج تا سه، چهار سال آينده را ندارم. مرا راهنمايي كنيد.  
  ۱۵   از همان ابتداي كودكي تا كنون كه 28 سال دارم عاشق نماز خواندن بودهام و به آن بيشتر از همه چيز اهميت ميدهم. سؤال بنده اين است: در احاديثي وارد شده كه نماز متأهل ثوابش چند برابر نماز مجرد است. آيا بنده كه مجرد هستم و هنوز نتوانستهام ازدواج كنم ثواب نمازم كمتر از يك فرد متأهل است.منظور پيامبر(ص) نماز واجب است يا مستحب؟ لطفاً ضمن معرفي يك كتاب در اين مورد مرا راهنمايي كنيد.